Дисекция на сентинелни лимфни възли при рака на гърдата
Дисекцията на сентинелни лимфни възли е процедура, при която се идентифицират първите лимфни възли по пътя на разпространение на туморните клетки в тялото. В над 95% от случаите при рака на гърдата туморните клетки се разпространяват първо в лимфните възли под мишницата (в аксилата). Установяването на туморни клетки в лимфните възли е много важно за избора на последващо лечение. Ако в първите лимфни възли по пътя на разпространение на тумора няма метастази, то няма нужда да се премахват повече лимфни възли и да се извършва така наречената аксиларна дисекция. Това намалява значително риска от появата на лимфедем – оток на ръката, който се установява в ралична степен при над 50% от пациентите след операция.
Сентинелната биопсия освен, че е онкологично оправдана процедура при пациенти без данни за метастази в лимфните възли, може да бъде достатъчна и при пациенти с един или два лимфни възела с метастази. Тя е безопасна процедура за пациента и за персонала. Може да се прилага преди системна лекарствена терапия или след провеждане на неоадювантна терапия при постигане на пълен метаболитен отговор, тоест в случаите, когато след системна лекарсвена терапия няма данни за метастази в лимфните възли на извършения ПЕТ скенер.
Ползата за пациента от извършване на сентинелна биопсия
Петя Стойчева от името на Българска асоциация „Лимфедем“ разказва за лимфедема, неговата честота у нас, неговото поддържане и контрол.